Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

środa, 16 września 2009

O świadczeniach odszkodowawczych_dyskusja panelowa

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniu 15 września 2009 r. Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta Uniwersytetu Wrocławskiegoodbyła się dyskusja panelowa poświęcona świadczeniom odszkodowawczym za szkody wyrządzone przez Niemcy w czasie II wojny światowej.

Organizatorami spotkania było Centrum W. Brandta oraz Ruhr-Universität w Bochum. W dyskusji uczestniczyli prof. Jose Brunner z Uniwersytetu w Tel Awiwie oraz Bartosz Jałowiecki, były szef Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie i Jakub Deka, pracownik Fundacji. Moderatorem dyskusji był prof. Constantin Goschler z Uniwersytetu w Bochum.

Prof. Brunner przedstawił problem odszkodowań z perspektywy Izraela, natomiast pan Bartosz Jałowiecki, który byłDyskusja o odszkodowaniachtakże uczestnikiem negocjacji w sprawie odszkodowań oraz pan Jakub Deka ukazali to zagadnienie z polskiej perspektywy.

W trakcie dyskusji zgromadzona publiczność miała okazję do zadawania pytań uczestnikom dyskusji.


Po dyskusji panelowej prof. Jerzy Sułek z Warszawy wygłosił wykład "Niemiecka pomoc humanitarna i finansowa w latach 1991-2007 dla poszkodowanych przez III Rzeszę". Prof. Sułek dokonał charakterystyki niemieckiej pomocy humanitarnej dla ofiar nazizmu po 1989 roku. Szczególną wagę zwrócił na społeczny odbiór Polaków i ich reakcje na przyznane świadczenia oraz traktowanie "pomocy humanitarnej" jako "odszkodowanie". Istotnym punktem jego rozważań było przytoczenie danych statystycznych na temat liczby żyjących beneficjentów, wśród których świadczenia uzyskała ponad połowa osób kwalifikowanych jako ofiary III Rzeszy.

 

Czytany 13794 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 02 grudnia 2010 09:52