Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Monday, 17 May 2021

Muzeum jako aktor społeczny

Written by 
Rate this item
(0 votes)
 Muzeum-KN IDE
 
Zapraszmy na kolejne spotkanie zorganizowane przez Koło Naukowe IDE!
 
Muzea już dawno przestały być wyłącznie „świątyniami” sztuki i intelektualnej kontemplacji, stając się zgodnie z założeniami nowej muzeologii pełnoprawnymi uczestnikami życia publicznego, muzeami-forami współtworzonymi przez publiczność. Funkcje związane z ochroną i udostępnianiem zbiorów nadal pozostają ważnym wyróżnikiem tej kategorii instytucji kultury, ale obok nich bardzo rozwinęła się działalność edukacyjna muzeów oraz ich odpowiedzialność za otoczenie społeczne. ????
 
???? Spotkanie będzie miało na celu pokazanie dobrych praktyk w dziedzinie edukacji i społecznego zaangażowania współczesnych muzeów, zarówno tych leżących na turystycznych szlakach Europy, jak i geograficznie nam bliższych. W kontekście tych przykładów naświetlimy też zmiany, jakie zachodzą w strategii i działalności tzw. „trudnego” muzeum – placówki o profilu martyrologicznym, której możliwości popularyzatorskie i prospołeczne wydają się (pozornie) ograniczone. 
 
❓ Jak Centralne Muzeum Jeńców Wojennych radzi sobie z trudną materią historyczną, którą na co dzień się zajmuje? Co je odróżnia od innych muzeów-miejsc pamięci? Jaki jest w ogóle sens jego istnienia? Na te i inne pytania poszukamy wspólnie odpowiedzi.
________________________
???? Kiedy?
18 maja 2021r. w godz. 18.00- 19.30.
18:00-18:05 - powitanie gości przez Prezeskę KN IDE Wiktorię Morawską
18:05/18:20 - Wprowadzenie p. dr Violetty Rezler-Wasilewskiej nt. działalności Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych i znaku dziedzictwa europejskiego
18:20-19:05 - Wystąpienie p. dr Anny Czerner pt. „Muzeum jako aktor społeczny – na przykładzie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych"
19:05-19:20 - dyskusja po spotkaniu
???? Gdzie?
Platforma ZOOM
Webinar zostanie poprowadzony przez dr Violettę Rezler-Wasielewską i dr Annę Czerner ????‍????
 
Zachęcamy do wzięcia udziału w wydarzeniu oraz do śledzenia aktywności KN IDE na fb! Wybierz się razem z nami do Muzeum!
Read 1692 times Last modified on Tuesday, 18 May 2021 15:17