Agnieszka Kłos

Ukończony kierunek studiów

Filologia polska, Uniwersytet Wrocławski
Historia sztuki, Uniwersytet Wrocławski
Podyplomowe Studia Dziennikarstwa i Zarządzania Informacją, Uniwersytet Wrocławski
Podyplomowe Studia Zarządzania w Warunkach Umiędzynarodowienia
Gospodarki, Uniwersytet Wrocławski

Miejsce studiów Uniwersytet Wrocławski

Temat pracy magisterskiej
"Ucieczki Jerzego Andrzejewskiego. Strategie gier, masek i konwencji"

Promotor pracy magisterskiej
Prof. Andrzej Zawada

Temat dysertacji doktorskiej
Sztuka związana z Holokaustem. Rola zdjęć, filmów dokumentalnych i muzyki z epoki na tle kanonów współczesnej estetyki. Ikonografia śmierci, jej rola w budowaniu biografii świadków oraz jej wpływ na obraz sztuki współczesnej. Kształt współczesnych  ekspozycji w muzach związanych z Holokaustem w Polsce i za granicą.

Opiekun /promotor pracy doktorskiej
Prof. Krzysztof Ruchniewicz

Zainteresowania badawcze
Sztuka (muzyka, fotografia, film) w obozach koncentracyjnych ze szczególnym uwzględnieniem Auschwitz – Birkenau. Temat orkiestry kobiecej w Birkenau: odkryty  samodzielnie i autorsko dokumentowany. Badania nad historią niemiecką z okresu II wojny światowej z wnikliwym spojrzeniem na kulturę i historię żydowską. Stosunki polsko – żydowskie.

Języki pracy naukowej

Wykaz publikacji
Agnieszka Kłos, Ciebie tam nie było. Wystawa „Ein Lied" na tle twórczości Rafała Jakubowicza, w: "Pro Memoria" Pismo Muzeum Auschwitz-Birkenau, nr 2(29)2009.
Agnieszka Kłos, Rzuceni na P o ż a r c i e, w: „Rita Baum", nr 15, 2010 r.
Agnieszka Kłos, Radosna melancholia umarłych, w: „Rita Baum" nr 14, 2010 r.
Agnieszka Kłos, Gdzie jest pan Trommler? w: „Wakat", nr 1 - 2. 2009r.
Agnieszka Kłos, Migawka wspomnień, w: „Wyzwalanie pamięci", katalogu do wystawy Agnieszki Kopeć i Czesława Chwiszczuka, BWA Jelenia Góra, 2009 r.
Agnieszka Kłos, Opowieści o historii, w: katalogu do wystawy Paula Woodsa, BWA Jelenia Góra, 2010 r.
Agnieszka Kłos , Skoczny rytm śmierci (w:) Kobiety wobec Holokaustu. Historia znacznie później opowiedziana, Dokumentacja cyklu seminariów w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu / Auschwitz, pod red. Elisabeth Kohlhaas, MDSM we współpracy z Fundacją Centrum Międzykulturowe, Oświęcim 2011.
Agnieszka Kłos, Naskórek. Melodia słowa po Auschwitz, Rita Baum nr 19, 2011.
Agnieszka Kłos, Ocean prochów i niepamięci. Rytuał wyjścia z Auschwitz-Birkenau, Rita Baum nr 23, 2012.
Agnieszka Kłos, Martwe przestrzenie, Toten Räume, tekst do katalogu i książki „Bajki wśród historycznych miejsc" Beaty Batorowicz, Australia 2012.
Agnieszka Kłos, magister, Tales within historical spacer: Beata Batorowicz, QUT Art. Museum, Queensland University of Technology, 2012, ISBN: 978-1-921897-19-1.
Agnieszka Kłos, Śmiertelni nieśmiertelni, nieśmiertelni śmiertelni. O pisarstwie Olgi Tokarczuk (w:) „Antologia Literatury Dolnośląskiej – Rozkład Jazdy" pod redakcją Jacka Bieruta, Wojciecha Browarnego i Grzegorza Czekańskiego, Fundacja Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, Wrocław 2012.
Agnieszka Kłos, Znikająca pamięć Birkenau. Opowieść o sile przyrody (w:) Tekst (wersja polska i angielska) do tomu pokonferencyjnego międzynarodowej konferencji naukowo – artystycznej „Polityka wymazywania. Pamięć, etos, reprezentacja oraz tyrania idei i widzialności", zorganizowanej przez Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, 17 – 18 października 2012.

Magazyn Sztuki, online, Agnieszka Kłos: Wsłuchiwanie się w lukę. Sztuka wobec Holokaustu (Biała sól. Polscy artyści wobec Holokaustu. Wokół wystawy „Sztuka polska wobec Holokaustu", Żydowski Instytut Historyczny, Warszawa 17.04 – 31.07.2013).
Agnieszka Kłos, Skóra jako miejsce pamięci (w:) Publikacja w tomie pokonferencyjnym ogólnopolskiej interdyscyplinarnej konferencji naukowej „Miejsca pamięci w świadomości współczesnego człowieka", zorganizowanej przez Wydziału Nauk Historycznych i Wydział Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, 9 – 10 maja 2013 roku.

Agnieszka Kłos, Nieistniejące miasto Auschwitz – Birkenau (w:) Publikacja do tomu pokonferencyjnego międzynarodowej studencko – doktoranckiej konferencji judaistycznej w Studium Kultury i Języków Żydowskich U.Wr. „Żydówki i Żydzi w przestrzeni miasta", zorganizowanej 4 czerwca 2013 roku.

Agnieszka Kłos, Miasto pierwszego razu. O projekcie kobiecego przewodnika po Breslau i Wrocławiu, (w:) Summa, Muzeum Współczesne Wrocław 2014.
Agnieszka Kłos, Mroczny kontynent, Format nr 68, 2014.

Agnieszka Kłos, The disappearing memory of Birkenau. A story of the power of nature The disappearing memory of  Birkenau. A story of the power of nature, w: Forgetting Holocaust? Politics of erasure From “damnatio memoriae” to alluring void Conferences and Studies of the Polish Institute of World Art Studies Vol. XIII, Edited by Anna Markowska, styczeń 2015.