Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Monday, 27 May 2024

Od Deyny i Beckenbauera do Lewandowskiego i Neuera. Polsko-niemieckie relacje piłkarskie

Written by 
Rate this item
(0 votes)

2024-06-05 Polsko-niemieckie relacje piłkarskie baner3

 

Od Deyny i Beckenbauera do Lewandowskiego i Neuera

Polsko-niemieckie relacje piłkarskie

 

Organizacja: Pracownia Badań nad Historią Niemieckiego i Europejskiego Sportu oraz Katedra Historii Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego

 

Termin: 5.06.2024 r., godz. 10-17

 

Miejsce: CSNE, ul. Strażnicza 1-3, 50-206 Wrocław

 

W 2024 roku przypada 50. rocznica pierwszego wielkiego sukcesu polskiej reprezentacji – zajęcia trzeciego miejsca na rozgrywanych w RFN mistrzostwach świata. Od tego momentu piłka nożna stała się stałym elementem debaty publicznej w Polsce. Futbol wykraczał bowiem zdecydowanie poza kwestię dostarczającej rozrywki widzom sportowej rywalizacji, funkcjonując jako kulturowy, społeczny i przede wszystkim polityczny fenomen. Pomimo tego publiczne debaty na temat piłki nożnej pozostają często w cieniu wielu innych sfer życia społecznego, a wydarzenia piłkarskie nie zawsze utożsamia się z możliwością wywierania wpływu na kształtowanie świadomości szerokich grup obywateli poszczególnych państw.Dlatego kolejny, siedemnasty turniej o mistrzostwo Europy w piłce nożnej mężczyzn UEFA Euro 2024, rozgrywany w Niemczech jest dobrą okazją do przyjrzenia się historycznej roli tej dyscypliny sportu i jej politycznemu i społecznemu znaczeniu w Polsce i w Niemczech oraz wpływowi na bilateralne relacje obu państw. 

 

Program:

 

10.00: Otwarcie konferencji – prof. Krzysztof Ruchniewicz (Uniwersytet Wrocławski, dyrektor CSNE)

 

10.15 – 13.30: 

Moderacja: dr Anna Kurpiel (Uniwersytet Wrocławski, CSNE)

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 1974 r. – sukces sportowy reprezentacji Polski, porażka „władzy ludowej”? – prof. Artur Pasko (Uniwersytet w Białymstoku) 

„90 minut walki klasowej” i „wodna bitwa” – mistrzostwa świata w 1974 r. z niemieckiej perspektywy – prof. Dariusz Wojtaszyn (Uniwersytet Wrocławski, CSNE)

Bundesliga vs polscy piłkarze – od „ziemi obiecanej” do jednej z wielu możliwości wyboru – red. Marek Wawrzynowski („Przegląd Sportowy”/Onet)

Między Polską a Niemcami – specyfika śląskiego futbolu – dr Marcin Wiatr (Leibniz-Institut für Bildungsmedien/ Georg-Eckert-Institut, Braunschweig) 

 

13.30 – 15.00: Przerwa

 

15.00 – 17.00

Mistrzostwa świata w RFN w 1974 r. – pierwszy sukces polskiej reprezentacji oraz perspektywy i oczekiwania w związku z mistrzostwami Europy w Niemczech - dyskusja z red. Stefanem Szczepłkiem („Rzeczpospolita”)

--

Read 310 times Last modified on Wednesday, 29 May 2024 09:49