Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Tuesday, 07 November 2023

Migracje z Afryki do Niemiec - pokaz filmu Berlin Alexanderplatz

Written by 
Rate this item
(0 votes)

W najbliższy poniedziałek (13 listopada) o godz. 16:00 zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu filmowego "Migracje we współczesnym kinie niemieckim”

 

  • Więcej informacji o całym cyklu można przeczytać TUTAJ.

 

Spotkanie4-up

 

13.11.2023, godz. 16:00 Spotkanie 4: Migracje z Afryki do Niemiec

 

Berlin Alexanderplatz, reż. Burhan Qurbani, Niemcy–Holandia 2020 (183 min.)

 

O filmie:

Film jest współczesną ekranizacją powieści Alfreda Döblina pod tym samym tytułem (1929). Francis B. jest uchodźcą z Gwinei Bissau i – tak, jak jego książkowy pierwowzór – próbuje zbudować w Berlinie nowe, uczciwe życie. Ponieważ nie ma dokumentów, jego perspektywy w Niemczech są jednak marne. Po niepowodzeniach w pracy na budowie schodzi na ścieżkę przestępczą, przyłączając się do grupy dealerów narkotyków. Miłość Mieze ratuje go z opresji, ale czy uda mu się zrealizować swój „niemiecki sen”?

 

„’Berlin Alexanderplatz’ to znacznie więcej niż wielki film aktorski i wirtuozowska adaptacja literacka – to przypowieść przeciwko rasizmowi. Przeciwko odwracaniu wzroku. W kluczowej scenie filmu ten, który początkowo mówił: ‘Przez całe życie byłem uchodźcą’, teraz zabrania tego słowa: ‘Nie nazywajcie mnie uchodźcą’. Wzywa młodych mężczyzn, żeby coś zrobili ze swoim życiem. ‘Spójrzcie na mnie’ – mówi do nich – ‘Niemcy to ja’.” [Zeit]

 

„Mieszkałem od kilku lat w pobliżu parku Hasenheide i codziennie spotykałem tam głównie czarnoskórych dilerów. Znajdowali się na marginesie społeczeństwa. Jako dziecko afgańskich uchodźców znałem uczucie bycia tutaj obcym i bycia postrzeganym jako ktoś obcy. Uczucie to przewija się przez całą moją pracę. Dostrzegłem więc możliwość pokazania w filmie twarzy tych ludzi, którzy również są marginalizowani i dyskredytowani.” [Burhan Qurbani]

 

Wyróżnienia: 

Niemiecka Nagroda Filmowa – Srebrna Lola w kategorii Najlepszy Film Fabularny (2020), Niemieckie Nagrody Filmowe za najlepsze zdjęcia (Yoshi Heimrath), scenografię (Silke Buhr), muzykę (Dasha Dauenhauer) i męską rolę drugoplanową (Albrecht Schuch, 2020), Europejska Nagroda Filmowa za najlepszą muzykę (Dasha Dauenhauer, 2020), Predykat „szczególnie wartościowy” Deutsche Film- und Medienbewertung (2020).

 

W dyskusji po filmie wezmą udział: 

dr Ewa Fiuk (Instytut Sztuki PAN) i dr Joanna Małgorzata Banachowicz (Pracownia Badań na Migracjami Centrum im. W. Brandta UWr).

 

Wstęp wolny.

 

Serdecznie zapraszamy!

Read 877 times Last modified on Tuesday, 07 November 2023 23:30