Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Thursday, 29 April 2021

Wykład dr Joanny Ostrowskiej „Przemoc seksualna w czasie II wojny światowej w świetle powojennych procesów karnych (1946-1949)”

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Ostrowska wykład baner2

 

Joanna Ostrowska

„Przemoc seksualna w czasie II wojny światowej w świetle powojennych procesów karnych (1946-1949)”

środa, 12 maja 2021, godz. 17:00

 

Spotkanie odbędzie się na platformie ZOOM. Link do spotkania:

Meeting ID: 980 5532 5856
Passcode: 257917

 

W swoim wykładzie Joanna Ostrowska przybliży problem ofiar przymusowej pracy seksualnej, prześladowań osób nieheteronormatywnych oraz przemocy seksualnej w III Rzeszy i okupowanej przez nazistowskie Niemcy Europie z perspektywy powojennych procesów karnych.

 

Zapraszamy na wykład i dyskusję wokół przełamujących tabu w narracji o drugiej wojnie światowej książek Joanny Ostrowskiej: „Przemilczane. Seksualna Praca przymusowa w czasie II wojny światowej” (Marginesy 2018) i „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” (Krytyka Polityczna 2021).

 

 

Joanna Ostrowska – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, studiowała również w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedrze Judaistyki UJ, Gender Studies UW, Zakładzie Hebraistyki UW i PWSFTviT w Łodzi. Wykładowczyni akademicka, krytyczka filmowa, dramaturżka. Zajmuje się tematyką związaną z przemocą seksualną w czasie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu. Autorka głośnej książki „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” (2018), za którą otrzymała prestiżową nagrodę Mauthausen-Memorial-Forschungspreis.

 

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu wykładów „Prawo w obliczu bezprawia. Sądowe rozliczenia zbrodni okresu II wojny światowej”.

 

 


Organizatorzy: 

CSNE im. Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego, 

Pracownia Badań: Sprawiedliwość Okresu Przejściowego

Opracowanie merytoryczne: dr Dominika Uczkiewicz

Read 7972 times Last modified on Thursday, 29 April 2021 15:38