Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Thursday, 19 November 2020

„Mała Norymberga” - procesy zbrodniarzy KL Gross-Rosen przed świdnickim sądem - wykład online Agnieszka Dobkiewicz

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Dobkiewicz wykład baner web 

W środę, 2.12.2020 o godz. 17:00 zapraszamy na wykład online Agnieszki Dobkiewicz pt. „Mała Norymberga” - procesy zbrodniarzy KL Gross-Rosen przed świdnickim sądem. 

 

Spotkanie odbędzie się online na platformie ZOOM. Link do spotkania można uzyskać po uprzednim mailu na adres:

  • This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

 

Spotkanie wokół książki "Mała Norymberga. Historie katów z Gross-Rosen"

 

W 1946 roku przed sądem okręgowym Świdnicy rozpoczęły się procesy zbrodniarzy obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, utworzonego w 1940 roku jako filia KL Sachsenhausen, a który funkcjonował jako samodzielny obóz koncentracyjny w latach 1941-1945. Równocześnie do pierwszych procesów w Świdnicy, zbrodniarzy niemieckich sądzono w innych miastach Polski i Europy, przed Najwyższym Trybunałem Narodowym, czy przed amerykańskimi i brytyjskimi sądami wojskowymi w okupowanych Niemczech. Procesy zbrodniarzy KL Gross-Rosen nie zapisały się jednak w pamięci miasta i regionu. W powszechnym przekonaniu częsty jest pogląd, że członkowie załogi obozu Gross-Rosen nie doczekali się sprawiedliwości. O ile faktycznie, nie odbył się osobny proces załogi KLGorss-Rosen, jak miało to miejsce w przypadku wielu innych obozów koncentracyjnych, oprawcy Gross-Rosen sądzeni byli indywidualnie. Liczba postępowań, jakie odbyłysię przed świdnickim sądem i ich nieobecność w świadomości historycznej regionu zmusza nas do weryfikacji wiedzy na temat sądowych rozliczeń oprawców dolnośląskiego obozu. Przed sądem okręgowym w Świdnicy sądzono zarówno kobiety jak i mężczyzn, członków załogi KL Gross-Rosen i licznych filii obozu, więźniów funkcyjnych, przedstawicieli różnych narodowości - Niemców, Rumunów, Ukraińców, Polaków czy Żydów. Korzystając z obszernych materiałów źródłowych Agnieszka Dobkiewicz dotarła do śladów blisko 100 przeprowadzonych procesów karnych, ustalając nieznane dotąd fakty, istotne zarówno dla popularyzacji wiedzy o obozie w Rogoźnicy, jak i dla dalszych badań historycznych.

 

W swoim wykładzie Agnieszka Dobkiewicz przedstawi przygotowania i przebieg wybranych procesów karnych, omówionych w książce „Mała Norymberga. Historie katów z Gross Rosen”, która w 2020 roku ukazała się nakładem wydawnictwa Znak Horyzont.

 

Agnieszka Dobkiewicz jest dziennikarką, studiowała filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Obecnie współpracuje z wrocławskim oddziałem „Gazety Wyborczej”. W tym roku nakładem Wydawnictwa Znak Horyzont wydała książkę „Mała Norymberga. Historie katów z Gross-Rosen”.  Od pięciu lat prowadzi Fundację Idea, której celem jest ochrona i promowanie historii regionu. Fundacja prowadzi świdnicki portal historyczny, na którego stronach uzupełniane są białe plamy w historii rodzinnej Świdnicy i jej okolic. Dzięki staraniom osób związanych z Fundacją doprowadzono do wznowienia „Rapsodii Świdnickiej” za zgodą rodziny nieżyjącego autora Władysława Grabskiego (w 650. rocznicę śmierci księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II Małego). 

 


Organizatorzy: 

CSNE im. Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego, 

Pracownia Badań: Sprawiedliwość Okresu Przejściowego

Koordynacja: dr Dominika Uczkiewicz

Read 3578 times Last modified on Thursday, 19 November 2020 22:04