Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Tuesday, 17 November 2020

Lekcje ciemności - spotkanie autorskie z prof. Magdaleną Kempną-Pieniążek

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Lekcje ciemności belka 2020 kopia

 

W poniedziałek 23 listopada o godz. 19.30 zapraszamy na spotkanie autorskie z prof. Magdaleną Kempną-Pieniążek, autorką książki Lekcje ciemności. Kino dokumentalne Wernera Herzoga. Spotkanie poprowadzi prof. Andrzej Gwóźdź.

Książka została wydana w ramach serii: Niemcy – Media – Kultura przez Wydawnictwo Nauka i Innowacje.

 

Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom. Link do spotkania:

https://zoom.us/j/99667556143?pwd=VXRwZDhZclV1aFhoc0xNaGd4UGNtUT09

 

Meeting ID: 996 6755 6143

Passcode: 4MchK1

 

Książka stanowi propozycję przyjęcia nowej perspektywy w postrzeganiu kina Wernera Herzoga. Twórca Spotkań na krańcach świata nie jest w niej traktowany jako autor filmów fabularnych, okazjonalnie realizujący filmy dokumentalne, lecz jako jeden z najciekawszych współczesnych dokumentalistów, od czasu do czasu (a ostatnimi laty wręcz sporadycznie) kręcący filmy fabularne. Idąc tropem spostrzeżenia Laurie Ruth Johnson, autorka książki stwierdza, że wewnętrzna dynamika tych filmów jest napędzana przez relacje zachodzące między rozumem i uczuciem, cywilizacją i naturą, wiedzą i wiarą, a kino Herzoga to w gruncie rzeczy kino „nowego romantyzmu”, w którym rozwinięciu i reinterpretacji podlegają wybrane aspekty myśli romantycznej. Dowodzi też, że nadrzędnym celem i tematem filmów Herzoga jest poznanie, a tym, co ma zostać rozpoznane, jest prawda, w szczególności zaś prawda o apokaliptycznym charakterze otaczającej nas rzeczywistości. Wszystkie przywoływane przez Herzoga sposoby poznania: objawienie i sen, mit, poezja i język (a także milczenie i muzyka) oraz nauka, współpracują w ramach paradygmatu archeologii wyobraźni – poszukiwania w niezmierzonych głębiach czasu obrazów zdolnych uchwycić prawdę o świecie i miejscu, jakie zajmuje w nim człowiek. W optyce niemieckiego reżysera wyobraźnia jest bowiem naszą najpotężniejszą mocą poznawczą.

 

Magdalena Kempna-Pieniążek – profesor Uniwersytetu Śląskiego w Instytucie Nauk o Kulturze. Autorka monografii: Dziwniejsze niż fikcja. Rola wyobraźni w filmach Marca Forstera (2012), Formuły duchowości w kinie najnowszym (2013), Marzyciele i wędrowcy. Romantyczna topografia twórczości Wernera Herzoga i Wima Wendersa (2013), Neo-noir. Ciemne zwierciadło czasów kryzysu (2015) oraz współautorka książki Inny/Obcy. Transnarodowe i transgresyjne motywy w twórczości Petera Weira (2017). Współredaktorka tomów zbiorowych Granice kultury (2010), Film i media – przeszłość i przyszłość. Kontynuacje (2014), Filmowe pejzaże Europy (2017), Filmowe pejzaże Ameryk (2020). Prowadzone przez nią badania dotyczą głównie estetyki noir i neo-noir, problemów duchowości i religijności w kinie, współczesnych wariantów filmowego autorstwa, filmowych wizerunków rdzennych Amerykanów, adaptacji literatury oraz filmowych krajobrazów. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami oraz Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego. Autorka opowiadań publikowanych w czasopismach oraz antologiach (m.in. Science fiction po polsku 2, 2013) oraz powieści fantastyczno-kryminalnej Przebudzenia doktora Sørena (2013).

 

Andrzej Gwóźdź – profesor zwyczajny na Uniwersytecie Śląskim w Instytucie Nauk o Kulturze. Autor m.in. takich monografii, jak Obok kanonu. Tropami kina niemieckiego (2011), Zaklinanie rzeczywistości. Filmy niemieckie i ich historie 1933–1949 (2018), Kino na biegunach. Filmy niemieckie i ich historie 1949–1991 (2019), a także kilkudziesięciu antologii i tomów zbiorowych z zakresu teorii mediów, historii myśli filmowej, dziejów kina na Górnym Śląsku i poświęconych twórcom filmowym. Prezes Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego (2005-2009), inicjator i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami (od 2015).

 

Serdecznie zapraszamy!

--

Plakat do POBRANIA (.pdf)

Read 2568 times Last modified on Tuesday, 17 November 2020 19:15