Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Tuesday, 11 October 2011

Spotkanie z pisarką i dziennikarką Ullą Lachauer Featured

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta

wspólnie z Fundacją Pogranicze
zaprasza na spotkanie z autorką książki "Ulica Rajska" Ullą Lachauer, pisarką, dziennikarką  i autorką filmów dokumentalnych.
Prezentacja książki odbędzie się w księgarni Falanster 26 października 2011 o godz. 18.00.


Autorka powita gości spotkania fragmentami wybranych tekstów, zaprezentuje swoją książkę oraz otworzy dyskusję. Całość będzie moderował w języku niemieckim prof. Krzysztof Ruchniewicz. Spotkanie będzie tłumaczone na język polski.


   Ulla Lachauer "Ulica Rajska"
Ulica_rajska_Ulla_Lachauer_2_male


Książka przedstawia niezwykle ciekawe dzieje chłopki Leny Grigoleit, „pruskiej Litwinki”, jak nazywano ją i jej rodaków nad Niemnem, gdzie Lena spędziła całe swoje życie. Urodziła się w rodzinie niemieckiego pochodzenia i mieszkała nad Niemnem  przeszło osiemdziesiąt lat, z wyjątkiem wywózki na Sybir, bo i to jej nie ominęło. Wyszła za mąż za Litwina i miała z nim dwie córki, które uczyła niemieckiego, by tak jak ona były dwujęzyczne. Wraz z innymi mieszkańcami tych okolic, Niemcami i Litwinami, przeżyła kolejne zmiany władzy i dożyła wolności Litwy, co ją bardzo ucieszyło, bo pod koniec życia była już zdeklarowaną Litwinką. Ulla Lachauer, znana niemiecka dziennikarka,  mieszkała przez kilka tygodni u Leny, razem z nią pracowała w polu, słuchając jej opowieści, a potem na podstawie nagrań relacji tej świetnej narratorki spisała dzieje pracowitej, dzielnej kobiety, która ukochała swoją małą ojczyznę i nigdy jej nie porzuciła.


Ulla Lachauer urodziła się w 1951 r. w Ahlen (Westfalia). jest pisarką, dziennikarką i autorką filmów dokumentalnych. Studiowała historię, filozofię i politologię w Giessen i Berlinie. Opublikowała m.in.: Nazis und Nachbarn. Schüler erforschen den Alltag im Nationalsozialismus (1982, Naziści i sąsiedzi. Uczniowie analizują życie codzienne pod rządami nazistów), Land der vielen Himmel. Memelländischer Bilderbogen (1992, Kraj o wielu niebach. Obrazki znad Niemna), Die Brücke von Tilsit (1994, Most w Tylży), Paradiesstrasse (1996, Ulica Rajska), Ostpreussische Lebensläufe (1998, Życiorysy z Prus Wschodnich), Ritas Leute. Deutsch-russische Familiengeschichte (2002, Ludzie Rity. Niemiecko-rosyjska historia rodzinna).

Ulla Lachauer jest również autorką filmów dokumental­nych: Memelland (1989), Kant, Königsberg, Kaliningrad (1991), Odessa (1993), Vertriebene – Deutsche, Polen, Ukrainer (1995, Wypędzeni – Niemcy, Polacy, Ukraińcy), Breslau. Die schlesische Metropole (2000), Karaganda. Die Stadt der Verbannten (2001, Karaganda. Miasto zesłańców), Ostpreussens lange Nachkriegszeit (2004, Prusy Wschodnie długo po wojnie), Lehrjahre beim Feind (2005, Terminowanie u wroga), Westpreussen (2009, Prusy Zachodnie). Mieszka w Stuttgarcie

Zaproszenie

Początek spotkania:
26 października 2011r. (środa), Księgarnia Falanster, ul.  Św. Antoniego 23,  godz. 18.00.
Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy

Fundacja_pogranicze_logoRead 9059 times Last modified on Wednesday, 19 October 2011 03:33