Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Friday, 25 February 2011

Nagroda dla młodych naukowców - niemieccy i polscy historycy kultury otrzymują stypendia im. Fritza Sterna.

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Niemiecka Fundacja Narodowa z siedzibą w Weimarze została ustanowiona w 1993 r. Jej założycielami byli m.in. były kanclerz Niemiec Helmut Schmidt, Gerd Bucerius i biznesmen Michael Otto. Patronat fundacji piastuje prezydent Republiki Federalnej Niemiec Christian Wulff. Jednym z głównych celów fundacji jest propagowanie idei narodu niemieckiego jako części zjednoczonej Europy.

 

Od 1997 fundacja wyróżnia corocznie Niemiecką Nagrodą Narodową osoby prywatne jak również instytucje, które swoją działalnością wzorowo wpisują się w jej profil. Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się m.in.: Inicjatywa Odbudowy Kościoła Marii Panny w Dreźnie, Nowe Forum, Tadeusz Mazowiecki, Fritz Stern, międzynarodowa sieć młodych historyków „Eustory”, inicjatorzy pomnika wolności i jedności w Berlinie oraz w roku 2010 polski i niemiecki „budowniczy porozumienia” Karl Dedecius i arcybiskup Alfons Nossol.

 

W ramach tej nagrody w 2005 r. ufundowano stypendia Fritza Sterna dla młodych badaczy o łącznej wysokości 25 000 euro. Naukową opiekę nad laureatami powierzono Centrum Studiów Niemcoznawczych i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Europejskiemu Uniwersytetowi Viadrina z Frankfurtu nad Odrą. W 2007 r. nastąpiła reedycja programu stypendialnego Fritza Sterna, miało to miejsce podczas przyznania Niemieckiej Nagrody Narodowej wyżej wspomnianej sieci historyków „Eustory”.

 

W roku 2010 stypendium im. Fritza Sterna, obecnie przemianowane na Nagrodę im. Richarda von Weizsäckera, otrzymało 8 osób. Uroczyste przekazanie nagrody odbędzie sie 4 marca 2011 r. w Centrum Studiów Niemcoznawczych i Europejskich im. Willy’ego Brandta w obecności Fritza Sterna oraz Richarda von Weizsäckera.

 

Do tej pory dzięki tej nagrodzie 31 historyków kultury z Polski i Niemiec mogło kontynuować badania naukowe. Tematy opracowywane przez stypendystów edycji 2010 koncentrują się wokół historycznych oraz aktualnych zagadnień polsko-niemieckich. Wszyscy stypendyści przedstawią swoje projekty 5 marca w ramach warsztatów naukowych. Stypendia zostały wykorzystane na prowadzenie badań w w bibliotekach i archiwach (polscy stypendyści w Niemczech, niemieccy w Polsce), co jest niezbędne dla postępu w pracy naukowej. Uzyskane w toku badań wyniki zostaną zaprezentowane oraz przeanalizowane podczas warsztatów.

 

Stypendyści edycji 2010 i badane przez nich tematy:

Marta Kasztelan „Rewolta młodzieżowa 1968 r. w Niemczech i w Polsce”
Kalina Szary „Organizacja życia kulturalnego w NRD“
Magdalena Kaluzna „Opowiedzieć niepowiedziane: Pojęcie traumy w nowej niemieckiej literaturze deprywacji“
Dagmara Dudek „Opowieści o upadku muru berlińskiego“
Katharina Friedla „Żydowski Wrocław w XX w.“
Daniel Wagner „Zmiana elit w średniowiecznym Krakowie i jej wpływ na język”
Jakob Hübner „Badacze wysp językowych w narodowym socjaliźmie “
Markus Nesselrodt „Gmina żydowska w Dzierżoniowie 1945-1948“

 

Dzięki warsztatom stypendyści i stypendystki uzyskają możliwość wymiany doświadczeń oraz nawiązania wzajemnych kontaktów. Przy okazji zaprezentują oni fundatorom wyniki swoich badań naukowych.

Read 67398 times Last modified on Tuesday, 05 June 2012 07:20