Dienstag, 13 März 2012

Cudowny świat pralni w ramach cyklu filmowego" SPOTKANIA PL-DE" Featured

(0 votes)

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego

wspólnie z Odra-Film, Instytutem Goethego w Krakowie i Polsko-Niemiecką Fundacją na rzecz Nauki
i HMT Heldener Metalltechnik Polska Sp. z o.o. & Co. Sp.K.

serdecznie zaprasza na film Cudowny świat pralni (Die wunderbare Welt der Waschkraft)
w ramach cyklu filmowego "SPOTKANIA PL-DE"

13.03.2012 (wtorek) o godz. 20.00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym

plakat spotkania pl deMało który z gości renomowanych berlińskich hoteli zdaje sobie sprawę, jaką drogę przebywa pościel, wymieniana każdego ranka na świeżą przez hotelową służbę. W ciągu 24 godzin jest ona dowożona do zakładu w polskim Nowym Czarnowie, tam doprowadzana do czystości, i odwożona z powrotem do Berlina. Niemiecka firma Fliegel Textilservice zatrudnia w polskiej filii ponad 400 osób, osiągając wydajność pralniczą do 75 ton na dobę. Pracujące tej w firmie kobiety, wraz z rodzinami, są bohaterkami filmu Hansa-Christiana Schmida, portretującego – przez ich losy – świat gospodarki w dobie globalizacji. Reżyser skupia się jednak nie tylko na pracy, która znika w jednym miejscu, by pojawić się w innym, ale także na osobistym życiu bohaterek, które – jak napisał „Der Tagesspiegel” – „przy całej tej harówce nie utraciły chęci życia”.

Cudowny świat pralni (Die wunderbare Welt der Waschkraft) 2009
Reżyseria: Hans-Christian Schmid
Scenariusz: Hans-Christian Schmid
Zdjęcia: Bogumił Godfrejów, montaż: Stefan Stabenow

Hans-Christian Schmid urodził się w 1965 roku w Altötting. W latach 1985-1992 studiował reżyserię w Wyższej Szkole Filmowej w Monachium. W Los Angeles na University of Southern California podjął studia z zakresu pisania scenariuszy. W 1996 roku zadebiutował filmem Nach fünf im Urwald, w którym po raz pierwszy na ekranie pojawiała się Franka Potente. Kolejne jego filmy to: 23, Crazy, oraz znane polskim widzom obrazy: Światła ze Zbigniewem Zamachowskim w jednej z głównych ról oraz Requiem, nagrodzone w 2006 roku Berlinie Srebrnym Niedźwiedziem dla najlepszej aktorki (Sandra Hüller). Jego ostatnie filmy pokazywane były podczas tegorocznego Berlinale: Burza, która została entuzjastyczne przyjęta przez krytykę, w konkursie, a nakręcony w Polsce dokument Cudowny świat pralni w sekcji Forum.

Więcej infomacji o filmie na http://www.waschkraft-der-film.de/

Trailer http://www.bavaria-film-international.de/htmls/bfi/index.php?site=program_trailer&;id=262

Więcej informacji na temat cyklu filmowego SPOTKANIA PL-DE

Read 23892 times Last modified on Dienstag, 12 März 2013 07:41