Keine Übersetzungen vorhanden.

+48 71 375 95 12

czw.:

godz. 13:00 - 14:00

Studia ekonomii na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu (1992-1998) oraz w Internationales Hochschulinstitut w Zittau (1996-2000); studia kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim (1997-2003); seminarium doktorskie w Centrum im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego (2004-2008), stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa (specjalność: filmoznawstwo, kulturoznawstwo) nadany przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2008); stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o kulturze i religii nadany przez Instytut Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2021); kierownik projektów w Centrum im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego (2010-2020); adiunkt w Centrum im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego (2020- do teraz).

regionalna historia kina (ze szczególnym uwzględnieniem Wrocławia i Dolnego Śląska); historia kina niemieckiego; polsko-niemieckie relacje filmowe; wczesne kino; kino w latach drugiej wojny światowej

Monografie autorskie:

„Historia kina we Wrocławiu w latach 1896-1918” (Wrocław 2009),

„Nowoczesność, rozrywka, propaganda. Historia kina we Wrocławiu w latach 1919-1945” (Wrocław 2019).

Redakcje:

„Wrocław będzie miastem filmowym… Z dziejów kina w stolicy Dolnego Śląska” (red. z Markiem Zyburą, Wrocław 2008),

„Stanisław Lenartowicz – twórca osobny” (red. z Rafałem Bubnickim, Wrocław 2011),

"W drodze do sąsiada. Polsko-niemieckie spotkania filmowe" (red. z Andrzejem Gwoździem, Wrocław 2013),

„Unterwegs zum Nachbarn. Deutsch-polnische Filmbegegnungen” (red. z Brigitte Braun i Andrzejem Gwoździem, Trier 2015),

„Sylwester Chęciński“ (red. z Rafałem Bubnickim, Wrocław 2015),

„KINtop. Antologia wczesnego kina” (red. z Martinem Loiperdingerem, Wrocław 2016),

„Na obrzeżach wielkiego miasta. Z dziejów kina na Dolnym Śląsku do 1945 roku” (Wrocław 2021).

• Kierownik projektów: „Kino polskie i niemieckie na pograniczu kultur” (2010-2015, grant Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki), „Historia kina na Dolnym Śląsku do 1945 roku” (2014-2019, grant Narodowego Centrum Nauki), „Chodzenie do kina w Polsce pod okupacją niemiecką” (2022-2026, grant Narodowego Centrum Nauki).
  • Członkostwa: Polskie Towarzystwo Kulturoznawcze (2005-), Rada Naukowa serii „Niemcy-Media-Kultura” (2011-), Polskie Towarzystwo Badań nad Filmem i Mediami (2015-), Europejskie Stowarzyszenie Badań Niemcoznawczych (2019-)

Pracownia Badań nad Filmem i Kulturą Audiowizualną Niemieckiego Obszaru Językowego

Kinematografia niemiecka należy do trzech (obok brytyjskiej oraz francuskiej) najsilniejszych w Europie. Co roku w Niemczech powstaje około 150 filmów fabularnych, a ponad 1.600 kin (liczących 4,8 tys. ekranów) odwiedza około 120 milionów widzów, którzy wydają na bilety około miliarda euro. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Berlinale, organizowany od 1951 roku, jest jednym z najważniejszych festiwali filmowych na świecie. W Berlinie siedzibę ma także Europejska Akademia Filmowa, a przyznawane przez nią nagrody co drugi rok (w lata nieparzyste) wręczane są w stolicy Niemiec. Za Odrą zachodzą również dynamiczne zmiany związane z cyfryzacją – obroty na rynku wideo, obejmującym nośniki fizyczne (DVD i Blu-ray) oraz platformy internetowe (ESC, TVOD, SVOD), są już dwukrotnie wyższe niż na rynku kinowym.

Filmy niemieckie w bardzo małej liczbie docierają do polskich kin. Co się z tym wiąże – wciąż deficytowa jest w Polsce wiedza o kinie niemieckim i zmianach zachodzących w kinematografii naszego zachodniego sąsiada. Odpowiedzią na ten deficyt było uruchomienie w 2011 roku, pod patronatem Centrum im. Willy’ego Brandta, serii wydawniczej „Niemcy – Media – Kultura”, poświęconej różnym aspektom kultury audiowizualnej (zwłaszcza filmowej i nowomedialnej) niemieckiego obszaru językowego i relacjom polsko-niemieckim w tym zakresie (dotychczas ukazało się 16 książek). Badania te będą kontynuowane i zintensyfikowane w ramach pracowni.

• dr Andrzej Dębski, Centrum im. Willy’ego Brandta UWr (kierownik pracowni)
  • dr Ewa Fiuk, Polska Akademia Nauk w Warszawie
  • prof. Andrzej Gwóźdź, Uniwersytet Śląski w Katowicach (przewodniczący serii „Niemcy – Media – Kultura”)

• badania dotyczące historii i współczesności filmu niemieckiego