Montag, 29 Juni 2009

biblioteka

(0 votes)

biblioteka

Księgozbiór biblioteki CSNE liczy obecnie ok. 10 tys. druków zwartych, ok. 1 tys. woluminów czasopism. W zbiorach znajdują się unikatowe wydawnictwa (np. stenogramy niemieckiego Bundestagu i Bundesratu), lub trudno dostępne we wrocławskich bibliotekach. Darczyńcami biblioteki są osoby prywatne i instytucje.
Ostatnimi cennymi nabytkami jest spuścizna profesorów Klausa Tenfelde i Hansa-Adolfa Jacobsena (w trakcie opracowania).

Biblioteka CSNE gromadzi i udostępnia publikacje specjalistyczne z zakresu stosunków polsko-niemieckich, historii Polski i Niemiec po 1945 oraz integracji europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień: tożsamości narodowej i europejskiej, stereotypów kulturowych, polityki historycznej, pamięci zbiorowej, Holocaustu, opozycji antyhitlerowskiej w Niemczech, opozycji antykomunistycznej w Europie, parlamentaryzmu europejskiego, konstytucji dla Europy, niemieckich idei integracji europejskiej, aktualnej polityki międzynarodowej, mniejszości narodowych, własności i restytucji dóbr, teorii kultury i mediów.

Zakres zbiorów uwzględnia aspekty: historyczny, polityczny, prawny, administracyjny, ekonomiczny, socjologiczno-psychologiczny, kulturowy, w tym filozoficzno-literacki, oraz komunikacji społecznej.

Zbiory dostępne są dla wszystkich zainteresowanych księgozbiorem CSNE, a zwłaszcza dla studentów i pracowników naukowych Uniwersytetu Wrocławskiego.
Ze zbiorów bibliotecznych można korzystać wyłącznie w czytelni. Do dyspozycji czytelników jest katalog on-line oraz specjalistyczne bazy danych.

W październiku 2014 r. uruchomiono Bibliotekę Cyfrową CSNE oraz Repozytorium CSNE. Celem przedsięwzięcia jest udostępnianie materiałów naukowych i dydaktycznych z zakresu problematyki niemieckiej i europejskiej, a w szczególności relacji polsko­niemieckich. Zadaniem kolekcji jest także popularyzowanie interdyscyplinarnych dokonań z tego zakresu. Kolekcja BC obejmuje publikacje wydawane przez CSNE, materiały promocyjne oraz dorobek naukowy pracowników Centrum. Repozytorium CSNE ma na celu udostępnianie materiałów naukowych i dydaktycznych przede wszystkim autorstwa pracowników naukowych Centrum, ale także doktorantów i studentów.

Materiały z Biblioteki stały się częścią portalu Federacji Bibliotek Cyfrowych, a dzięki transferowi danych są widoczne w międzynarodowych serwisach: EuropeanieViFaOst oraz DART-Europe.

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich
im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego

ul. Strażnicza 1-3
PL-50-206 Wroclaw

tel.: +48 71-375 95 07

faks: +48 71-327 93 61

godziny otwarcia biblioteki CSNE

Biblioteka nieczynna ze względu na prace porządkowe.

Read 72828 times Last modified on Dienstag, 14 März 2017 10:07