Mittwoch, 19 Mai 2021

Mordercy są wśród nas - film i dyskusja z udziałem dr hab. Magdaleny Saryusz-Wolskiej

(0 votes)

baner DEFA 2021 film 1

W poniedziałek 24 maja o godz. 18.30 zapraszamy na film Mordercy są wśród nas (reż. Wolfgang Staudte, 1946). Prelekcję przed filmem wygłosi i dyskusję po filmie poprowadzi dr hab. Magdalena Saryusz-Wolska.

Film:

Weteran wojenny (doktor Hans Mertens) przyjeżdża tuż po wojnie do Berlina i zajmuje mieszkanie, do którego wraca była więźniarka obozu koncentracyjnego (Susanne Wallner). Trauma Mertensa jest wynikiem zdarzenia, w którym uczestniczył w 1942 roku w Polsce: jego dowódca (porucznik Ferdinand Brückner) kazał rozstrzelać wszystkich mieszkańców wioski, czemu on nie potrafił się przeciwstawić. Między Hansem i Susanne rodzi się uczucie, tymczasem w powojennym Berlinie karierę robi Brückner…

dr hab. Magdalena Saryusz-Wolska:

pracowniczka naukowa Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie i Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego; autorka książek Berlin. Filmowy obraz miasta (2007), Spotkania czasu z miejscem. Studia o pamięci i miastach (2011), Ikony normalizacji. Kultury wizualne Niemiec 1945-1949 (2015, wyd. 2: 2017); redagowała m.in. Pamięć zbiorowa i kulturowa. Współczesna perspektywa niemiecka (2009), Badanie widowni filmowej. Antologia przekładów (z Konradem Klejsą, 2014), Historia wizualna. Obrazy w dyskusjach niemieckich historyków (2020); zajmuje się pamięcią zbiorową, historią wizualną, filmem historycznym i badaniami recepcji.

Mordercy

Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom, a film udostępniony zostanie przez Vimeo (link z hasłem podane zostaną na czacie podczas spotkania w Zoomie). Link do spotkania w Zoomie:

Serdecznie zapraszamy!

Plakat DO POBRANIA (.pdf)

Zaplanowane spotkanie jest częścią projektu „30 lat Traktatu – 30 lat FWPN. Historia i dziedzictwo filmowe Defy”. W ramach projektu pokazane zostaną jeszcze:

- 31 maja 2021: Solo Sunny (reż. Konrad Wolf, 1980),

- 7 czerwca 2021: Klucze (reż. Egon Günther, 1972).

Organizatorzy:

- Europejskie Stowarzyszenie Badań Niemcoznawczych

- OSTPOL E.V.

- Centrum im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego

Ostpol  logo csne uwr idub daad

Partnerzy projekcji filmowych:

- DEFA-Stiftung