Dienstag, 01 Dezember 2020

Długi cień okupacji - wykład Łukasza Jasińskiego

(0 votes)

Jasinski wykład 4 up

W poniedziałek, 7.12.2020 o godz. 17:00 zapraszamy na wykład online Łukasza Jasińskiego pt. Długi cień okupacji. Główna Komisja Badania Zbrodni Niemieckich/Hitlerowskich w Polsce a polskie rozliczenia z II wojną światową. Spotkanie wokół książki „Sprawiedliwość i polityka. Działalność Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich/Hitlerowskich w Polsce 1945-1989” (Warszawa: ISP PAN, 2018)

Spotkanie odbędzie się online na platformie ZOOM. Link do spotkania można uzyskać po uprzednim mailu na adres:

Koniec II wojny światowej przyniósł w niemal całej Europie falę rozliczeń z niemieckimi zbrodniarzami wojennymi. Czołową rolę w polskich wysiłkach w zbadaniu zbrodni wojennych i ukaraniu sprawców odegrała Główna Komisja Badania Zbrodni Niemieckich/ Hitlerowskich w Polsce w latach 1945-1989. W jej ramach przygotowywano materiały do procesów przeciwko zbrodniarzom wojennym, jak np. Amon Göth oraz prowadzono działalność dokumentacyjną i naukową. Komisja spełniła również ważną rolę w kształtowaniu oficjalnego obrazu II wojny światowej oraz okupacji, przez co bywała wykorzystywana przez władze komunistyczne w kampaniach propagandowych. Instytucję tę można uznawać za poprzedniczkę działającego obecnie Instytutu Pamięci Narodowej.

W swoim wystąpieniu dr Łukasz Jasiński, autor książki Sprawiedliwość i polityka. Działalność Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich/Hitlerowskich w Polsce 1945-1989, przybliży prace Głównej Komisji, stawiając jednocześnie pytanie o problem "późnych rozliczeń" - toczących się współcześnie postępowań karnych w sprawach zbrodni popełnionych w latach II wojny światowej.

Łukasz Jasiński, politolog, kurator, publicysta historyczny. Studiował stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie obronił pracę magisterską pt. Kwestie międzynarodowe w myśli opozycji demokratycznej w PRL 1976-1980. W 2017 roku obronił w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie pod kierunkiem prof. Pawła Machcewicza pracę doktorską na temat Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich/Hitlerowskich w Polsce. W latach 2009-2017 był członkiem zespołu przygotowującego wystawę stałą Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, następnie pracował w Muzeum Miasta Gdyni. Od 2019 r. jest pracownikiem naukowym Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie.

Organizatorzy:

CSNE im. Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego,