Montag, 26 Oktober 2020

Kiedy fotoreporter zostaje prawnikiem - wykład Moniki Piotrowskiej

(0 votes)

Piotrowska wykład 2 web

25 listopada o godz. 17.00 zapraszamy na wykład Moniki Piotrowskiej pt. Kiedy fotoreporter zostaje prawnikiem. Portret biograficzny Tadeusza Cypriana (1898-1979).

Spotkanie odbędzie się online na platformie ZOOM. Link do spotkania można uzyskać po uprzednim mailu na adres:

Spotkanie wokół książki "Tadeusz Cyprian. Notatki jeńca 1917-1918"

Spośród czterech delegatów władz polskich na procesie norymberskim tylko jeden w latach II wojny światowej współpracował z rządem polskim na emigracji. To Tadeusz Cyprian - w I wojnie żołnierz austriacki i wojskowy fotograf-amator, później jeniec obozu we Włoszech, w końcu hallerczyk wyszkolony przez lotnictwo francuskie, który w 1920 r. wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Jego prawdziwą pasję stanowiła fotografia, którą łączył z karierą prawnika i sędziego w odrodzonej Polsce. W 1938 r. Tadeusz Cyprian został prokuratorem Sądu Najwyższego, po klęsce wrześniowej pracował dla władz polskich na uchodźstwie, od jesieni 1944 był delegatem rządu londyńskiego w Komisji Narodków Zjednoczonych ds. Zbrodni Wojennych. Po powrocie do kraju został prokuratorem Najwyższego Trybunału Narodowego, wywierając wpływ na przebieg polskich procesów karnych przywódców NSDAP.

W swoim wykładzie Monika Piotrowska omówi, w jaki sposób subiektywne przeżycia tego prawnika i fotografa stały się czynnikiem decydującym o jego postawie społecznej i opinii prawnej w latach 1945-1979. Pokaże też Cypriana jako przypadek jednostki nie poddającej się projektowaniu, wbrew stereotypowym opiniom szeregującym go wśród prawników „oddanych komunistom”.

Monika Piotrowska, historyczka sztuki, pracuje interdyscyplinarnie w Fundacji Instytut Fotografii „Pro Fotografia” w Poznaniu nad projektami naukowo-popularyzatorskimi, historyczno-społecznymi i fotograficznymi. Obecnie przygotowała do druku dzienniki Tadeusza Cypriana z obozu jenieckiego we Włoszech: „Tadeusz Cyprian. Notatnik jeńca 1917-1918” (redakcja i opracowanie, autorstwo eseju biograficznego). Niedawno wydała społeczno-historyczną opowieść o ludziach fotografii w Poznaniu, w której odbija się obraz społeczny miasta, pt. „Życie alternatywne. Amatorzy i zawodowcy w fotografii poznańskiej od 1839 do 1945 roku” (2019). Wcześniej opublikowała: cykl tekstów dokumentujących proces upadku fotografii społecznej w l. 2006-2016 „Fotograf poeta. Katastrofa humanistów”. Autorka wielu tekstów krytycznych, biograficznych i eseistycznych, pokazująca sztukę i losy ludzi sztuki w interakcji z otoczeniem społecznym.

Organizatorzy:

CSNE im. Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego,