Dienstag, 10 Dezember 2019

Prezentacja książki Sylwestra Zagulskiego "Bliscy znajomi czy obojętni sąsiedzi?"

(0 votes)

CSNE im. Willy'ego Brandta zaprasza na spotkanie autorskie z Sylwestrem Zagulskim, który opowie o swojej książce „Bliscy znajomi czy obojętni sąsiedzi: Młodziez w Polsce i w Niemczech w świetle badań jakościowych i ilościowych”. Spotkanie odbędzie się w czwartek 12 grudnia 2019r. o godz. 13:00 w Centrum w sali nr 13 (ul. Strażnicza 1-3 50-206 Wrocław). Prezentowana książka ukazała się w ramach serii wydawniczej "Dissertationes Instituti Brandtiani Wratislaviensis selectae".

Zagulski bliscy znajomi czy obojętni sąsiedzi okładkaJednym z istotniejszych aspektów relacji polsko-niemieckich jest wielość inicjatyw dotyczących środowisk młodzieżowych, podejmowanych przez liczne instytucje, organizacje, szkoły czy samorządy. Podczas planowania i realizacji spotkań międzynarodowych często zadawane są pytania o naturę różnic i wspólnych elementów. Rzetelna wiedza o różnicach, niuansach własnej i obcej kultury, o źródłach i naturze wzajemnych różnic ma podstawowe znaczenie dla powodzenia takich projektów i ogólnej jakości wzajemnych stosunków. Trend ten dotyczył i nadal dotyczy w znacznym stopniu właśnie młodzieży, której możliwości związane z nawiązywaniem kontaktów zagranicznych uległy zwielokrotnieniu.

Stąd też celem ogólnym niniejszej publikacji jest aktualna i wielostronna analiza ukazująca obraz młodzieży w Polsce i w Niemczech oraz jej wzajemnego postrzegania się w obu krajach na początku drugiej dekady XXI wieku. Wartość wyników badań nad młodzieżą jest poza tym cennym źródłem informacji i inspiracją do planowanych dalszych działań i projektów edukacyjnych. Realizowanych nie tylko przez placówki szkolne, lecz także przez organizacje pozarządowe, szczeble administracji samorządowej, placówki edukacyjne i inne organizacje.

Publikacja została sfinansowana przez Polsko-Niemiecką Fundację na rzecz Nauki oraz Centrum im. Willyego Brandta.

Dr Sylwester Zagulski

Adiunkt w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej w Elblągu. Kierownik Zakładu Podstaw Nauk Pedagogicznych. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą jako animator i pedagog społeczny. Współkoordynator międzynarodowych projektów edukacyjnych i badawczych skierowanych do środowisk młodzieżowych i defaworyzowanych, takich jak „Youth PB Accelerator“, czy „Akceptacja na rzecz różnorodności kulturowej (Akzeptanz für kulturelle Vielfalt)“. Zainteresowania badawcze dr Zagulskiego to młodzież w Unii Europejskiej, aktywizacja społeczna i zawodowa w Europie i na świecie, zmiany społeczno-demograficzne współczesnych społeczeństw, teoria i praktyka kształcenia, organizacje pozarządowe.

Read 3160 times Last modified on Dienstag, 10 Dezember 2019 11:38