Dienstag, 19 März 2019

"Bliscy znajomi czy obojętni sąsiedzi" Sylwester Zagulski - nowa publikacja

(0 votes)

Serdecznie polecamy nową publikację, która ukazała się w ramach serii wydawniczej "Dissertationes Instituti Brandtiani Wratislaviensis selectae" dedykowanej najlepszym pracom doktorskim absolwentów Seminarium Doktorskiego CSNE. Sylwester Zagulski obronił swoją dysertację doktorską pt. „Młodzież w Polsce i w Niemczech w świetle badań empirycznych w latach 1989 - 2014” w Instytucie Historycznym UWr w 2014 roku. Praca powstała pod opieką prof. Krzysztofa Ruchniewicza a jej rezultatem jest wspomniana publikacja pt. "Bliscy znajomi czy obojętni sąsiedzi" (Wydawnictwo Nauka i Innowacje, Poznań, 2018).

Zagulski bliscy znajomi czy obojętni sąsiedzi okładkaJednym z istotniejszych aspektów relacji polsko-niemieckich jest wielość inicjatyw dotyczących środowisk młodzieżowych, podejmowanych przez liczne instytucje, organizacje, szkoły czy samorządy. Podczas planowania i realizacji spotkań międzynarodowych często zadawane są pytania o naturę różnic i wspólnych elementów. Rzetelna wiedza o różnicach, niuansach własnej i obcej kultury, o źródłach i naturze wzajemnych różnic ma podstawowe znaczenie dla powodzenia takich projektów i ogólnej jakości wzajemnych stosunków. Trend ten dotyczył i nadal dotyczy w znacznym stopniu właśnie młodzieży, której możliwości związane z nawiązywaniem kontaktów zagranicznych uległy zwielokrotnieniu.

Stąd też celem ogólnym niniejszej publikacji jest aktualna i wielostronna analiza ukazująca obraz młodzieży w Polsce i w Niemczech oraz jej wzajemnego postrzegania się w obu krajach na początku drugiej dekady XXI wieku. Wartość wyników badań nad młodzieżą jest poza tym cennym źródłem informacji i inspiracją do planowanych dalszych działań i projektów edukacyjnych. Realizowanych nie tylko przez placówki szkolne, lecz także przez organizacje pozarządowe, szczeble administracji samorządowej, placówki edukacyjne i inne organizacje.

Publikacja została sfinansowana przez Polsko-Niemiecką Fundację na rzecz Nauki oraz Centrum im. Willyego Brandta.

Zapraszamy do lektury.

---------

Sylwester Zagulski

Bliscy znajomi czy obojętni sąsiedzi? Młodzież w Polsce i w Niemczech w świetle badan jakościowych.

Poznań: Wydawnictwo Nauka i Innowacje, 2018

426 s. tab.; 23 cm