Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Mittwoch, 04 Mai 2016

„Miejsce po Wielkiej Synagodze” spotkanie w Żydowskim Instytucie Historycznym

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Zapraszamy na spotkanie związane z publikacją książki pani Jany Fuchs „Miejsce po Wielkiej Synagodze. Przekształcenia placu Bankowego po 1943 roku”. W rozmowie na temat książki wezmą udział: pani Jana Fuchs, pani dr Eleonora Bergman (ŻIH) i znany varsavianista pan Jerzy S. Majewski.

 

Spotkanie odbędzie się 12 maja 2016 r. o godzinie 18.00 w siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego przy ul. Tłomackie 3/5 na kilka dni przed 73. rocznicą wysadzenia przez Niemców Wielkiej Synagogi.


Okładka

 

 

 

"Upływ czasu zaciera pamięć miejsc", zanotował przed półwieczem jeden z cytowanych przez Janę Fuchs varsavianistów. Nie znał stosowanych dziś teorii badania przestrzeni miejskiej, niemniej trafił w sedno: synagoga na Tłomackiem była m i e j s c e m, punktem odniesienia dla warszawiaków. Pusta działka po niej stała się p r z e s t r z e n i ą, jednym z tysiąca bezpańskich kawałków ziemi w centrum miasta, o którego zagospodarowanie kłócili się przez dobre 20 lat architekci, urbaniści i politycy. Autorka rekonstruuje przebieg tych kontrowersji, pokazuje, że nawet w okresie stalinizmu polityka – miejska i historyczna – nie dzieje się w próżni, wypełnianej dyrektywami z Moskwy. W końcu zapada decyzja o budowie wieżowca, który rychło zdobywa trwałe miejsce w historii jako symbol nieudolności PRL. Działka ponownie staje się miejscem. Legendarna klątwa rabina ciąży nad Tłomackiem do końca systemu. Kto lubi historię nielinearną, zapętloną i paradoksalną, będzie miał z tej książki pociechę.

Prof. Włodzimierz Borodziej

 

 

 


Jana Fuchs studiowała historię, polonistykę i kulturoznawstwo na uniwersytetach w Lipsku i w Warszawie. W 2012 r. otrzymała Naukową Nagrodę Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej za pracę magisterską pt. "Die Bedeutung der Trümmer. Die Große Synagoge und der Plac Bankowy im Warschauer Wiederaufbauprozess 1945-1991". Jest redaktorką w lipskim wydawnictwie artystycznym Spector Books. Przez rok była uczennicą liceum im. Mikołaja Kopernika w Katowicach. W Imre Kertész Kolleg w Jenie pisze doktorat także poświęcony tematyce varsavianistycznej.
 
Współwydawcą książki jest Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego, a wsparcia finansowego udzieliła Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. 

 

Read 2993 times Last modified on Mittwoch, 04 Mai 2016 15:32