Freitag, 19 Februar 2016

Szpiedzy tacy jak wy. Prezentacja książki Tytusa Jaskułowskiego

(0 votes)

Serdecznie zapraszamy na prezentację książki Tytusa Jaskułowskiego "Szpiedzy tacy jak wy. Wywiadowcza (nie)codzienność kontaktów między PRL a NRD 1970-1990" wydanej przez Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawszkiego. Spotkanie odbędzie się 9 marca o godz. 17.00 w sali nr 13 w CSNE.

pol pl Szpiedzy-tacy-jak-wy-Wywiadowcza-nie-codziennosc-kontaktow-miedzy-PRL-a-NRD-1970-1990-1129 1

Książka powstała przy okazji pracy nad rozprawą habilitacyjną autora poświęconą analizie relacji służb specjalnych NRD i PRL. Autor prezentuje subiektywny wybór 180 przypadków z historii relacji tych służb − absurdów, jakie pojawiały się w wywiadowczej codzienności − opatrując je humorystycznym / ironicznym komentarzem.

Książka ukazuje obraz społeczeństwa PRL i NRD odbity w krzywym zwierciadle biurokracji tajnej służby. Można się z niej między innymi dowiedzieć, kto w 1980 roku poprosił polskiego ministra spraw wewnętrznych o autograf, dlaczego polskie MSW było zainteresowane niemieckim filmem Blond Gejsza, a także − komu były potrzebne "do pilnych celów operacyjnych" spinacze, zszywacze i nożyczki…
Zapraszamy zatem w podróż do tajnego świata. Być może lektura tej książki wywoła uśmiech na twarzy Czytelnika, który jednak powinien pamiętać, że rywalizacja wywiadów to nie zabawa.
Przykłady ilustrujące podstawowe pojęcia i metody działania wywiadu / kontrwywiadu ułożono w porządku alfabetycznym. Każde hasło stanowi jednak zamkniętą opowieść, lekturę można więc zacząć (lub skończyć) w dowolnym miejscu.

Tytus Jaskułowski − pracownik naukowy w Instytucie Badań nad Totalitaryzmem im. H. Arendt na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie. Studiował na Uniwersytecie Gdańskim, Politechnice Gdańskiej oraz na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Rozprawę doktorską obronił w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Jego ostatnia publikacja Przyjaźń, której nie było. Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego NRD wobec MSW 1974–1990, wydana w Wydawnictwach Uniwersytetu Warszawskiego, zdobyła tytuł Książki Historycznej Roku 2014.

(źródło: http://www.wuw.pl/product-pol-1129-Szpiedzy-tacy-jak-wy-Wywiadowcza-nie-codziennosc-kontaktow-miedzy-PRL-a-NRD-1970-1990.html)

Read 5056 times Last modified on Freitag, 19 Februar 2016 13:27