Dienstag, 20 Mai 2014

Prof. Zdzisław Mach: On Identity in Sociology w ramach cyklu wykładów im. Norberta Eliasa

(0 votes)

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta zaprasza na VII wykład z cyklu im. Norberta Eliasa:

Prof. Zdzisław Mach: On Identity in Sociology
Data: 28 maja 2014, godz. 17.15
Miejsce: Centrum im. Willy'ego Brandta, ul. Strażnicza 1-3, sala 13

Wykład odbędzie się w jęz. angielskim

Wykład poświęcony będzie problemom i dylematom związanym z socjologicznym badaniem tożsamości. Omówiony zostanie relacyjny i interakcyjny charakter tożsamości rozumianej jako proces, kontekstowość tożsamości w relacji do społecznych partnerów, a także opozycja esencjalistycznego i konstruktywistycznego ujęcia tożsamości zbiorowej. Szczególna uwaga poświęcona będzie wielości tożsamości w pluralistycznym świecie, kwestii indywidualnego, wolnego wyboru własnej tożsamości, a także postmodernistycznej idei płynnej tożsamości. Rozważania teoretyczne odnoszone będą szczególnie do współczesnych procesów i dylematów w społeczeństwie europejskim

Profesor Zdzisław Mach ukończył socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W roku 1993 utworzył Międzywydziałowy Zakład Studiów Europejskich, który potem przekształcony został w Instytut Europeistyki.

Zdzislaw Mach22222Od 2012 roku jest Pełnomocnikiem Rektora UJ ds. współpracy międzynarodowej. Wykładał i prowadził badania naukowe w licznych uniwersytetach i instytucjach badawczych, między innymi w University of Chicago, Oxford University, Cambridge Universityoraz European University Institute we Florencji.

Opublikował ponad sto artykułów naukowych i kilkanaście książek w roli autora lub redaktora, wśród nich Symbols, Conflict and Identity, SUNY Press 1993 oraz Niechciane miasta, Universitas, Kraków 1998.

Read 5274 times Last modified on Mittwoch, 21 Mai 2014 09:03