Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Agnieszka Grzeszczuk

Agnieszka Grzeszczuk

Freitag, 12 Juni 2020 23:26

Obrona doktorska p. Dominiki Uczkiewicz

Niezmiernie miło nam ogłosić, że dnia 16.06.2020 o godz. 10:00 w sali Audytoryjnej, im. S.Inglota Instytutu Historycznego UWr (ul. Szewska 49) odbędzie się obrona pracy doktorskiej naszej doktorantki Dominiki Uczkiewicz. Rozprawa doktorska nosi tytuł ”O sprawiedliwość dla Polski" Problem odpowiedzialności karnej za zbrodnie wojenne w pracach rządu polskiego na emigracji w latach 1939 - 1945 i powstała pod okiem prof. Krzysztofa Ruchniewicza.

 

Obrona jest publiczna i odbędzie się z zachowaniem wszelkich procedur związanych z zagrożeniem epidemiologicznym.

 

Naszej doktorantce życzymy powodzenia!

 CSNE budynek zdalnie

 


 

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i w trosce o zdrowie pracowników decyzją Dyrektora CSNE Centrum będzie zamknięte dla osób z zewnątrz. We wszystkich pilnych kwestiach i w razie pytań prosimy o kontakt mailowy (adresy poszczególnych pracowników znajdują się w zakładce O nas). Mamy nadzieję, że niedługo sytuacja się ustabilizuje.

 

Jednocześnie, zgodnie z Zarządzeniem Nr 29/2020 Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 11 marca 2020 r. informujemy, że najbliższe wykłady z cyklu "Miasto i człowiek" zostały odwołane. Zachęcamy do zapoznania się z Zarządzeniem i śledzenia pojawiających się komunikatów.

 

Aktualności i komunikaty związane z zagrożeniami COVID-19 na Uniwersytecie Wrocławskim można śledzić na stronie UNI.WROC.PL

 

 

Montag, 03 Februar 2020 02:57

Cykl wykładów „Miasto i człowiek”

miasto i czowiek-odwoane

 

UPDATE: W związku z zagrożeniem epidemiologicznym i zgodnie z Zarządzeniem Nr 29/2020 Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 11 marca 2020 r. informujemy, że najbliższe wykłady z cyklu "Miasto i człowiek" zostały odwołane. O wszelkich zmianach będziemy informować niezwłocznie.


 

Interdyscyplinarne badania nad problematyką miejską cieszą się dużym zainteresowaniem i owocują nowymi, często nowatorskimi efektami. Miasto jako przestrzeń życia, podlegająca ewolucji w czasie, kształtująca typ ludzkiej aktywności.

 

W serii wykładów „Miasto i człowiek”, które CSNE we Wrocławiu organizuje w semestrze letnim 2020 roku, podjęte będą zagadnienia miast o złożonej przeszłości. W większości doczekały się one wielu opracowań o charakterze monograficznym, jak i syntetycznym. Ale czy powiedziano już o ich sprawach ostatnie słowo? Pojawianie się kolejnej książki, podjęcie nowych badań może być dowodem dążenia do uzupełnienia istniejącej jednak luki lub badawczych deficytów. Może też być okazją do pokazania innej perspektywy oglądu miejskiej tkanki i miejskich wspólnot, którą otwierają przed badaczami nowatorskie pomysły metodologiczne.

 

Były i są nadal miasta czy miejscowości, które – a wiele było powodów tego stanu rzeczy – nie doczekały się osobnych studiów i książkowych ujęć swoich dziejów. Różne projekty naukowe, które realizowano w ostatnich latach, próbowały temu zaradzić. Szczególne miejsce zajęły w nich wysiłki transnarodowe tak pod względem składu badaczy, jak i ujmowania kontekstu funkcjonowania miast, zmieniających państwową przynależność.

 

W tak ukształtowanych przez przestrzeń i czas miastach powstawało środowisko sprzyjające wyłonieniu się wybitnych osobistości. To ciekawy problem badawczy. Co było pierwsze? Czy tzw. genius loci wywierał wpływ na jednostki, czy było odwrotnie; aktywność jednostek wpływała na kształt i obraz całego miasta? I tak wielojęzyczna Łódź wydała znakomitego tłumacza literatury polskiej Karla Dedeciusa, potencjał kulturowy Gdańska obdarzył nas Günterem Grassem i wieloma wybitnymi artystami.

 

W proponowanej serii wykładów referentami będą wybitni specjaliści z Polski i Niemiec reprezentujący różne dyscypliny oraz podejścia metodologiczne. Są oni również przedstawicielami różnych pokoleń badaczy. Seria wykładów oferować będzie dzięki temu – atrakcyjną nie tylko dla słuchaczy - okazję konfrontacji różnych stanowisk i doświadczeń badawczych.

 

Program wykładów

(miejsce: CSNE, ul. Strażnicza 1-3, godz. 17.00)

 

1) 26.02.2020, środa - prof. Karol Sauerland, Karl Dedecius. Droga z Łodzi przez Weimar do Frankfurtu nad Menem

2) 25.03.2020, środa - prof. Hans-Jürgen Bömelburg '… Wir fahrn nach Lodz'. Historia robotniczego i kosmopolitycznego miasta w wieku nacjonalizmu

3) 08.04.2020, środa - dr Anna Kurpiel i Monika Szymanik, Szczecin/Stettin: o poszukiwaniu przeszłości miasta

4) 22.04.2020, środa - dr hab. Peter Oliver Loew, Wolni ludzie z wolnego miasta? Gdańsk i dylematy historii

5) 27.05.2020, środa - prof. Ryszard Kaczmarek, Katowice - miasto czy metropolia?

6) 09.06.2020, wtorek - prof. Przemysław Wiszewski, Niemiejskie miasta? Historia pozametropolitalnych centrów wiejskiego Śląska

 

PLAKAT DO POBRANIA (pdf)

CSNE im. Willy’ego Brandta zaprasza na spotkanie autorskie z dr. Andrzejem Dębskim oraz prof. Andrzejem Gwoździem, którzy opowiedzą o swoich nowych książkach: Nowoczesność, rozrywka, propaganda. Historia kina we Wrocławiu w latach 1919-1945 oraz Kino na biegunach. Filmy niemieckie i ich historie 1949-1991. Spotkanie odbędzie się w środę 15 stycznia 2020 roku o godz. 17:00 w Centrum w sali nr 13 (ul. Strażnicza 1-3, 50-206 Wrocław).

 

Nowoczesnosc cz. INowoczesnosc cz.IIKsiążka dr. Dębskiego dzieli się na dwie części: Kina i W kinach. W pierwszej opisano rozwój kin wrocławskich w latach 1919–1945, w drugiej – ich ofertę programową i preferencje filmowe wrocławskiej publiczności. Dzięki temu nie tylko przybliżono lokalną kulturę filmową, ale i te aspekty kina w Republice Weimarskiej i Trzeciej Rzeszy, które rzadko są dostrzegane w badaniach filmoznawczych. Tytułowe: „nowoczesność”, „rozrywka” i „propaganda” kierują uwagę na pola zagadnień istotnych dla kina w tym okresie.

 

 

 

 

 

Kino na biegunachKino na biegunach to nie tyle historia kinematografii niemieckich epoki politycznego podziału Niemiec, ile głównie próba skonfrontowania ze sobą dwóch sąsiednich i jednojęzycznych, a przecież antagonistycznych kultur filmowych RFN i NRD. Zamysł to z dzisiejszego punktu widzenia tym bardziej intrygujący, że jednego z tych państw już nie ma, a drugie nie jest już tym samym, którym było przed zjednoczeniem. Dlatego tak ważne i fascynujące pozostają historie, które filmy te opowiadały od powstania obydwu republik niemieckich w 1949 roku po akcesje NRD do RFN w roku 1990.

 

 

 

 


Dr Andrzej Dębski jest kulturoznawcą, filmoznawcą i ekonomistą. Związany z Centrum im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie najpierw przygotował dysertację na temat kina we Wrocławiu do 1918 roku (obroniona na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, 2008), a następnie kierował projektami „Kino polskie i niemieckie na pograniczu kultur” (2010–2015) i „Historia kina na Dolnym Śląsku do 1945 roku” (2014–2019). Autor książki Historia kina we Wrocławiu w latach 1896–1918 (2009) oraz współredaktor publikacji poświęconych dziejom kina we Wrocławiu, wrocławskim reżyserom (Stanisław Lenartowicz, Sylwester Chęciński), polsko-niemieckim relacjom filmowym i antologii na temat wczesnego kina.

 

Prof. Andrzej Gwóźdź jest pracownikiem Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Interesuje się głównie teorią filmu i nowych mediów, antropologią obrazowości oraz historią kina niemieckiego. Autor m.in. takich monografii, jak Technologie widzenia, czyli media w poszukiwaniu autora: Wim Wenders (2005), Obok kanonu. Tropami kina niemieckiego (2011), Zaklinanie rzeczywistości. Filmy niemieckie i ich historie 1933–1949 (2018), a także kilkudziesięciu antologii i tomów zbiorowych z zakresu teorii mediów, historii myśli filmowej, dziejów kina na Górnym Śląsku oraz poświęconych twórcom filmowym. Prezes Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego (2005-2009), redaktor naczelny kwartalnika „Kultura Współczesna” (2006–2014), inicjator i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami (od 2015).

 

Eines der wichtigsten Ereignisse zum Ende des 20. Jahrhunderts waren der Fall der Berliner Mauer und die Wiedervereinigung Deutschlands. Damit wurde das sichtbarste Symbol der Teilung nicht nur Deutschlands, sondern auch des europäischen Kontinents beseitigt. Das Generalkonsulat der Bundesrepublik Deutschland in Breslau und das Willy-Brandt-Zentrum für Deutschland- und Europastudien der Universität Breslau erinnern an die bahnbrechenden Ereignisse von 1989/1990 mit einer Veranstaltungsreihe, die den Weg von der "Friedlichen Revolution" bis zur Wiedervereinigung Deutschlands nachvollzieht. Die Reihe umfasst eine Diskussion mit Zeitzeugen, die Eröffnung einer Freiluftausstellung und eine Filmvorführung.

 

c30 rocznica

 

  • 06.11.2019  14.00 Uhr Oratorium Marianum UWr. Podiumsdiskussion „Europa nach dem Fall der Berliner Mauer“ mit Dr. Hans Misselwitz und Prof. Jerzy Sułek

 

Wie sah Europa aus End der 1980er /Anfang der1990er Jahre? Worin bestand der Unterschied zwischen der Situation in Polen und der DDR? Welche Rolle und Bedeutung hatte die Opposition in beiden Ländern in diesen Monaten? Welche Bedeutung hatte der Fall der Berliner Mauer? Wie war der Stand der deutsch-polnischen Beziehungen? Vor welchen Herausforderungen stand die west- und ostdeutsche Diplomatie nach dem Mauerfall? Der Verlauf der 2+4-Gespräche: Wie war die Haltung Polens zur deutschen Wiedervereinigung? Wie war der Stand der deutsch-polnischen Beziehungen nach der Unterzeichnung der Verträge von 1990 und 1991?

 

Diese und andere Fragen werden von den Zeitzeugen und direkt an den Verhandlungen beteiligten hochrangigen Diplomaten, Dr. Hans Misselwitz und Prof. Jerzy Sułek beantwortet.

 

Dr. Hans Misselwitz (geb. 1950), Biologe, Biophysiker und evangelischer Theologe, Pastor, in den 1970er und frühen 1980er Jahren wissenschaftlicher Mitarbeiter an der Akademie der Wissenschaften und der Humboldt-Universität zu Berlin, von März bis Oktober 1990 Mitglied des DDR-Parlaments und stellvertretender Minister im Außenministerium der DDR, Vorsitzender der DDR-Delegation während der "2+4"-Gespräche.

 

Prof. Jerzy Sułek, Politikwissenschaftler, Diplomat und Sozialaktivist. Er gestaltete eine neue polnische Außenpolitik im Bereich der Beziehungen zu Deutschland mit und leitete die polnische Delegation bei den multilateralen Gesprächen über die deutsche Wiedervereinigung "2+4" und bei den Verhandlungen über einen Grenzvertrag mit dem vereinten Deutschland. Er nahm an den Verhandlungen mit der UdSSR über den Abzug der sowjetischen Truppen aus Polen und den Verhandlungen eines polnisch-russischen Vertrages teil.

 

DER EINTRITT IST FREI. DIE VERANSTALTUNG WIRD SIMULTAN ÜBERSETZT.

 

  • 06.11.2019  16.00 Uhr Wrocław, Kuźnicza Straße Eröffnung der Außenausstellung „Von der friedlichen Revolution zur deutschen Einheit“

 

Die Open-Air-Ausstellung "Von der Friedlichen Revolution zur Deutschen Einheit" wurde von der Bundesstiftung zur Abrechnung mit der SED-Diktatur und dem Beauftragten der Bundesregierung für die neuen Länder vorbereitet. Sie stellt die wichtigsten Ereignisse vor dem Zusammenbruch der DDR und der deutschen Wiedervereinigung dar: von der Massenflucht im Sommer und den Straßenprotesten im Herbst 1989 über Demokratisierungsreformen, Akte der deutsch-deutschen Solidarität und den Zusammenschluss der beiden deutschen Staaten.

 

20 Tafeln präsentieren Informationstexte, mehr als 100 Fotos und Dokumente aus der Zeit und QR-Codes, die auf Links zu Interviews mit Geschichtszeugen im Internet verweisen. Die Ausstellung wurde vom Berliner Historiker Ulrich Mählert gestaltet. Die polnische Ausgabe wird vom Generalkonsulat der Bundesrepublik Deutschland in Wrocław und dem Willy-Brandt-Zentrum für Deutschland- und Europastudien an der Universität Wrocław organisiert.

 

Die Ausstellung wird bis Ende November 2019 gezeigt.

 

  • 14.11.2019  19:00 Uhr  Kino Nowe Horyzonty  Vorführung des Films „Gundermann“ von Andreas Dresen

 

Ergänzt wird die Podiumsdiskussion und Ausstellung durch eine Vorführung des neuesten Films von Andreas Dresen, einem dem polnischen Publikum bekannten Regisseur, mit dem Titel "The Dreams of the Future". Gundermann. In seinem Film porträtiert er Gerhard Gundermann, einen Felsbarden aus Ostdeutschland und den Betreiber eines riesigen Baggers in einer Braunkohlezeche in Hoyerswerda. Der Titelheld, der ständig als Bergarbeiter arbeitet, gründet seine Band Ende der 1970er Jahre, komponiert und singt Balladen über Liebe, Tod, aber auch über Leben und Werk in der DDR. Zunächst vom Sozialismus fasziniert, arbeitet er mit der Stasi zusammen, beobachtet aber täglich, wie weit die Realität von den Idealen abweicht. Schließlich, desillusioniert vom System, beginnt er, die Bedingungen am Arbeitsplatz und die Parteisekretärinnen zu kritisieren. 

 

Nach der Wiedervereinigung Deutschlands greift er in seinen Liedern neue Themen auf, die sich auf die stattfindenden Veränderungen, den Zusammenbruch der Industrie und die Arbeitslosigkeit beziehen. Seine Zusammenarbeit mit der ostdeutschen Geheimpolizei zeigt sich. Der Protagonist ist gezwungen, sich den Geistern der Vergangenheit zu stellen. 

Dresen erzählt in einer sehr originalgetreuen Realität der Zeit eine interessante Geschichte von einem Künstler, der Freiheit will und versucht, mit den Fesseln eines totalitären Systems umzugehen.

 

Der Film erhielt 10 Nominierungen für den Deutschen Filmpreis Lola und gewann ihn in sechs Kategorien: Bester Film, Bester Schauspieler (Alexander Scheer), Beste Regie, Bestes Drehbuch, Bestes Setdesign, Bestes Kostümdesign.

 

Tickets sind unter www.kinonh.pl und an der Kinokasse erhältlich.

 

GUNDERMANN

 

<< Start < Zurück 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Weiter > Ende >>
JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL