Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Prof. Krzysztof Ruchniewicz członkiem Komisji Historycznej Śląska (Historische Kommision für Schlesien)
Dienstag, den 13. November 2012 um 12:32 Uhr
Keine Übersetzungen vorhanden.


Z wielką satysfakcją informujemy, że 2 listopada 2012 r. odbyło się walne posiedzenie Komisji Historycznej Śląska (Historische Kommision für Schlesien), na którym jednogłośnie wybrano nowych członków korespondentów: dr hab. Małgorzatę Ruchniewicz (Instytut Historyczny UWr.) oraz prof. dra hab. Krzysztofa Ruchniewicza (Instytut Historyczny UWr. i CSNE im. W. Brandta). 

Wybrani naukowcy powiększyli grono polskich członków tego gremium dotychczas złożone z: prof. dr hab. Marka Czaplińskiego, dr hab. Wojciecha Mrozowicza, dr hab. Stanisława Rosika (pracownicy Instytutu Historycznego)oraz prof. dr. hab. Jana Harasimowicza (Instytut Historii Sztuki).


Komisję Historyczną Śląska, należącą do najbardziej renomowanych instytucji tego rodzaju w Niemczech, tworzą naukowcy z różnych krajów i dyscyplin. Została założona we Wrocławiu w 1921 r. Uczestniczyła w tamtej epoce w międzynarodowej rywalizacji na polu badań śląskoznawczych, których tłem był konflikt polityczny między trzema państwami, posiadającymi fragmenty ziem śląskich: Niemcami, Czechosłowacją i Polską. Po zmianie granic w wyniku II wojny światowej wznowiła swą działalność w RFN. Większy, ponadnarodowy rozmach swym pracom i kontaktom nadała po przełomowych latach 1989-1991. W początkach lat 90. XX w. Komisja podjęła współpracę z placówkami naukowymi i badaczami z Europy Środkowo-Wschodniej, zajmującymi się przeszłością i kulturą ziem śląskich. Przyczyniła się w ten sposób do przełamania wcześniejszych barier politycznych, ale i mentalnych, odbijających się negatywnie na badaniach naukowych i kontaktach między badaczami Śląska. Gremium traktuje kulturowe dziedzictwo Śląska jako wspólne dobro różnych narodów, które zabezpieczając je i badając rozwijają tak potrzebny dialog i ponadnarodowe współdziałanie. Komisja jest inicjatorką wielu przedsięwzięć naukowych, wydawniczych, patronuje kontaktom między naukowcami, wspiera młodych badaczy, podejmujących śląską tematykę w swych pracach. Wybór kolejnych polskich członków z pewnością dodatkowo umacnia taki profil działalności Komisji.