Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

czwartek, 25 maja 2023

Nagroda Viadriny przyznana dyrektorowi Centrum

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od 1999 roku Uniwersytet Europejski Viadrina przyznaje Nagrodę Viadriny wybitnym osobowościom i znaczącym inicjatywom ze wszystkich dziedzin życia społecznego za ich zaangażowanie na rzecz porozumienia, współpracy i pojednania między Polską i Niemcami. Nagroda Viadriny symbolizuje porozumienie między narodami, pokój i wolność we wspólnym europejskim domu – wartości, które stanowią fundament założonej w 1991 r. jako Uniwersytet Europejski Viadriny. Nagroda w wysokości 5.000 euro przyznawana jest corocznie.

 

 

2017-07-13 ruchniewicz zdjecie na strone kadrZa zasługi na rzecz stosunków polsko-niemieckich 22. Nagrodę Viadriny otrzyma wybitny znawca stosunków polsko-niemieckich, historyk i publicysta, prof. dr hab. Krzysztof Ruchniewicz, Dyrektor Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Tegoroczna Nagroda Towarzysząca trafi do projektu „Tłumaczenie literackie w polsko-niemieckim dialogu kulturowym”. Od 2016 roku w ramach projektu, na zaproszenie Fundacji Karla Dedeciusa Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, co dwa lata spotykają się nad Odrą niemieccy studenci polonistyki i polscy studenci germanistyki.

 

 

 

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w czwartek, 1 czerwca 2023 r., o godz. 16.00 w sali Logensaal Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, przy ul. Logenstraße 11 we Frankfurcie nad Odrą. Po uroczystości laureat Nagrody Viadriny prof. dr hab. Krzysztof Ruchniewicz i zaproszeni goście wezmą udział w dyskusji na temat stosunków polsko-niemieckich przed wyborami parlamentarnymi w Polsce.

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w uroczystości wręczenia nagród oraz w dyskusji i poczęstunku. Wydarzenie będzie tłumaczone symultanicznie na język niemiecki i polski, a także transmitowane na żywo w internecie.

 

 

Prof. dr hab. Krzysztof Ruchniewicz zajmuje się stosunkami polsko-niemieckimi od lat studenckich, które spędził we Wrocławiu, Saarbrücken i Marburgu. Pracę magisterską napisał na temat Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej; następnie obronił pracę doktorską na temat stosunków politycznych między Berlinem, Bonn i Warszawą w latach 1949-1958 oraz rozprawę habilitacyjną na temat polskich zabiegów o odszkodowania niemieckie. W 2002 roku Krzysztof Ruchniewicz współtworzył Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta UWr i od tego czasu niemal nieprzerwanie pełni funkcję jego dyrektora. Jest również kierownikiem Katedry Historii Najnowszej w tym Centrum. Poza tym jest pracownikiem naukowym Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. 


Krzysztof Ruchniewicz został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Krzyżem Zasługi na Wstędze Republiki Federalnej Niemiec.

 

--

za: https://www.europa-uni.de/pl/ueber_uns/portrait/persoenlichkeiten/viadrinapreistraeger/index.html

Czytany 894 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 25 maja 2023 13:45