piątek, 11 października 2019

Projekcja filmów "Królik po berlińsku" oraz "Uczcie się Polski. Opozycja w NRD i Solidarność"

Projekcja filmów

KRÓLIK PO BERLIŃSKU

(reż. Bartek Konopka, Polska-Niemcy 2007, 51 min.)

UCZCIE SIĘ POLSKI. OPOZYCJA W NRD I SOLIDARNOŚĆ

(reż. Magda Gwóźdź, Róża Rosłaniec, Polska-Niemcy 2014, 42 min.)

We wtorek 15 października o godz. 17:00 zapraszamy do Centrum im. Willy’ego Brandta UWr

na projekcję filmów pt. Królik po Berlińsku oraz Uczcie się Polski. Opozycja w NRD i Solidarność.

Projekcja odbywa się w ramach cyklu filmowego „1939-1989-2019: Historia do (prze)myślenia”.

Spotkanie 3: Opozycja w Polsce i NRD oraz przełom 1989 roku

Po filmie odbędzie się dyskusja, w której udział wezmą:

prof. Andrzej Gwóźdź (Uniwersytet Śląski) i prof. Dariusz Wojtaszyn (Centrum im. W. Brandta UWr)

KRÓLIK PO BERLIŃSKU

W nocy z 12 na 13 sierpnia 1961 roku władze NRD postawiły mur, który ogradzał cały Berlin Zachodni. Do 9 listopada 1989 roku oddzielał on berlińczyków ze Wschodu i Zachodu. Między dwoma ścianami muru rozciągał się pas ziemi niczyjej, w której zadomowiły się króliki. Z ich perspektywy opowiadana jest filmowa historia, stanowiąca metaforę sytuacji Europejczyków żyjących w bloku wschodnim. Króliki „symbolizują ludzi, którzy w danym systemie próbowali znaleźć normalność” – mówił reżyser filmu Bartosz Konopka.

RABBIT A LA BERLIN Kaninchen Panzersperren

UCZCIE SIĘ POLSKI. OPOZYCJA W NRD I SOLIDARNOŚĆ

Film poświęcono stosunkowi enerdowskich dysydentów do Polski i Solidarności. Pokazano też mało znane historie mieszkańców NRD, których „zachwyt” Polską zaprowadził za więzienne kraty. Przybliżono także strajk głodowy w więzieniu w Cottbus, który skazani ogłosili na znak solidarności z Polakami po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku. Jak zauważył po premierze jeden z polskich bohaterów: „W tym filmie jest dialog, dialog polsko-enerdowski, który przechodzi w dialog polsko-niemiecki”.

Lernt PolnischDW Deutsche Welle RGB Claim-unten

Prof. Andrzej Gwóźdź jest pracownikiem Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Interesuje się głównie teorią filmu i nowych mediów, antropologią obrazowości oraz historią kina niemieckiego. Autor m.in. takich monografii, jak Obok kanonu. Tropami kina niemieckiego (2011), Zaklinanie rzeczywistości. Filmy niemieckie i ich historie 1933–1949 (2018), Kino na biegunach. Filmy niemieckie i ich historie 1949–1991 (2019). Prezes Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego (2005-2009), inicjator i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami (od 2015).

Prof. Dariusz Wojtaszyn jest pracownikiem Katedry Historii Najnowszej Centrum im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor wielu publikacji dotyczących NRD i stosunków polsko-niemieckich po II wojnie światowej, m.in. Obraz Polski i Polaków w prasie i literaturze NRD w okresie powstania Solidarności i stanu wojennego (2007), Kibice w socjalizmie (2013), Ideologiczna współpraca. Władze wobec środowisk opiniotwórczych w PRL i NRD (2016). Członek „The International Society for the History of Physical Education and Sport” i sieci naukowej „Sportgeschichte Osteuropas”.

Do pobrania:

Plakat (.pdf)

Informacja o cyklu „1939-1989-2019: Historia do (prze)myślenia”

Organizatorzy:

Europejskie Stowarzyszenie Badań Niemcoznawczych, OSTPOL e.V. w Lipsku, Centrum im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego

Projekt współfinansowany z przekazywanych przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

Poster film1 2019 AD stopka

Czytany 2378 razy Ostatnio zmieniany piątek, 11 października 2019 12:15