czwartek, 14 czerwca 2018

Międzynarodowa konferencja naukowa Europe from the Outside/Europe from the Inside

Na okładkę europeOut-In 2018 v5

W dniach 7-9 czerwca 2018 r. w Centrum im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. Europe from the Outside/Europe from the Inside. Językami konferencji był język angielski i język niemiecki.

IMG 7649 web2

W konferencji wzięli udział młodzi naukowcy, studenci i doktoranci z całego świata (m.in. z Brazylii, Kanady, Izraela, Holandii, Chin i Japonii) afiliowani przy Niemieckich Centralach Wymiany Akademickiej (DAAD), a także profesorzy, doktorzy i doktoranci z najbardziej renomowanych uczelni wyższych w Polsce (m.in. z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Uniwersytetu Wrocławskiego). Studenci Interdyscyplinarnych Studiów Europejskich (ISE) – studiów magisterskich II stopnia prowadzonych przez Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych UWr. wraz z Centrum im. Willy’ego Brandta – byli również aktywni w trakcie konferencji. Brali udział w panelach w roli prelegentów oraz moderatorów.

IMG 7668 web2

W ramach konferencji w roli keynote speakerów wystąpili prof. Jan Zielonka z Uniwersytetu Oxfordzkiego oraz prof. Stefan Ihrig z Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich w Hajfie. Prof. Zielonka wygłosił wykład pt. Counter-Revolution. Liberal Europe in Retreat. Prof. Ihrig przedstawił wykład pt. Die deutsch-türkischen Beziehungen – Perspektiven auf europäische Identität, Integration und die Beziehungen zur muslimischen Welt. Obydwa wykłady cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i wywołały intensywne dyskusje wśród uczestników konferencji.

IMG 7998 web2

W trakcie konferencji poruszane były tematy dotyczące m.in. tożsamości europejskiej, odradzającego się populizmu i nacjonalizmu w Europie i na świecie, roli mediów w systemach politycznych państw członkowskich Unii Europejskiej, konfliktów ideologicznych, polityki Unii Europejskiej wobec wyzwań stojących przed organizacją w relacjach z Izraelem, czy też roli Niemiec w Unii Europejskiej.

IMG 7698 web2

Celem konferencji poza aspektami stricte naukowymi było pogłębienie współpracy między centrami DAAD oraz zwiększenie „usieciowienia” młodych naukowców z różnych kontynentów.

Po więcej zdjęć zapraszamy do GALERII

------------

Zdjęcia © CSNE