niedziela, 08 maja 2011

"Polska a niemiecka polityka wschodnia 1945-1990" Wyróżniony

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego

serdecznie zaprasza na promocję książki

Prof. dr hab. Katarzyny Stokłosy

"Polska a niemiecka polityka wschodnia 1945-1990"

Po II wojnie światowej, przesunięciu granicy polskiej na zachód i wysiedleniu Niemców stosunki polsko-niemieckie widziane były przez pryzmat antagonizmu. Podział Niemiec spowodował, że w kształtowaniu tych relacji brały udział nie dwa, a trzy podmioty. W toku ideologicznych potyczek między zachodem a wschodem wytworzyły się dwa różne obrazy Niemiec, które w celach propagandowych próbowano wpoić polskiemu społeczeństwu: utrzymującej z Polską pokojowe i przyjacielskie stosunki NRD oraz wrogo nastawionej, „imperialistycznej” oraz „rewizjonistycznej” RFN. Ogromną rolę odgrywała również pamięć o niemieckim zagrożeniu i doświadczenie okupacji.

W polsko-niemieckich sporach po drugiej wojnie światowej odgrywała poczesne miejsce zajmowała kwestia granicy. W Polsce żywa była obawa przed powtórną zmianą granic i ponowną stratą „małej ojczyzny”. NRD – nie bez wpływu Związku Radzieckiego – w 1950 roku podpisała z Zgorzelcu układ, w którym uznała linię Odry i Nysy jako granicę polsko-niemiecką. Układ ten przyniósł pewne uspokojenie w relacjach polsko-wschodnioniemieckich, choć nie zakończył sprawy uznania granicy. Podstawowe znaczenie, także dla Warszawy, miał bowiem stosunek do niej RFN. Przełom przyniosła tu nowa polityka wschodnia firmowana przez W. Brandta.

Wykorzystując bogate źródła archiwalne z Moskwy, Warszawy, Berlina, Londynu i Waszyngtonu Katarzyna Stokłosa nakreśla nowy obraz niemieckiej polityki wschodniej.
Prof. dr hab. Katarzyna Stokłosa pracuje na stanowisku assistant professor w katedrze badań nad regionami przygranicznymi na Uniwersytecie Południowej Danii w Sønderborg.

Poczytaj więcej: http://www.weltbild.de/1/pprod.googlebook/google-book-search.html?isbn=9783525300008

Promocji będzie towarzyszyć dyskusja z udziałem m.in.:

·         prof. Gerharda Besiera (TU Dresden)

·         prof. Petera Brandta (Fernuniversität Hagen)

·         prof. Krzysztofa Ruchniewicza (CSNE U. Wr.)

12 maja 2011 r., godz. 17.00

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta U. Wr., sala nr 13

ul. Strażnicza 1-3, 50-206 Wrocław

Promocja i dyskusja odbędzie się po polsku i niemiecku (tłumaczenie konsekutywne)