Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

piątek, 13 maja 2011

Podwójna tożsamość. Polacy w Niemczech i Niemcy w Polsce Wyróżniony

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

16 maja 2011 o godz. 18:30 odbędzie się w Berlinie dyskusja panelowa pt.: "Podwójna tożsamość. Polacy w Niemczech i Niemcy w Polsce", organizowana przez Zarząd Federalny Towarzystw Polsko-Niemieckich, Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Berlinie i Magazyn DIALOG.

W spotkaniu wezmą udział: Wiesław Lewicki - przewodniczący Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech, Dietmar Osses – dyrektor Muzeum Przemysłowego w Byłej Kopalni „Hannover” w Bochum, prof. dr Krzysztof Ruchniewicz – dyrektor Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta we Wrocławiu, Jacek Tyblewski – dyrektor polskojęzycznej redakcji WDR Radiostacji Europa oraz Marcin Wiatr – pracownik naukowy Instytutu Georga Eckerta w Braunschweig, były Dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach, a dyskusję poprowadzi: Cornelius Ochmann, wiceprzewodniczący Zarządu Federalnego Towarzystw Polsko-Niemieckich.


W ramach organizowanej debaty zostanie także zaprezentowany specjalny tom z serii „Veröffentlichungen der Deutsch-Polnischen Gesellschaft Bundesverband e.V. [Publikacja Zarządu Federalnego Towarzystw Polsko-Niemieckich, Niemiecko-Polskiego Magazynu DIALOG i Rocznika o Historii Polsko-Niemieckich Stosunków INTER FINITIMOS przy współpracy z Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta we Wrocławiu]” pod tytułem: Polnische Einwanderung. Zur Geschichte und Gegenwart der Polen in Deutschland [Polska imigracja. O historii i teraźniejszości Polaków w Niemczech]. Red. Basil Kerski / Krzysztof Ruchniewicz.

Debata na temat niemieckiej polityki imigracyjnej szczególnie koncentrują się na grupie migrantów spoza Europy i o innych przekonaniach religijnej niż katolickie. Niemniej jednak, kto w Niemczech dyskutuje o „ludziach ze środowisk imigracyjnych”, o migracji i jej wpływach na politykę, społeczeństwo i kulturę, nie może zapomnieć o grupie „niepozornych imigrantów”. 400.000 Polaków stanowi drugą co do wielkości grupę obcokrajowców w Niemczech. Najwięcej z nich przybyło w ciągu ostatnich dwudziestu lat do Niemiec. Jednakże historia grup polskojęzycznych w Niemczech sięga swoimi korzeniami aż do XVIII wieku.


Prezentowana praca ukazuje różne fazy polskiej imigracji w Niemczech i przestawia różne aspekty najnowszych rozwojów i zmian kulturalnych w polskojęzycznej grupie w Niemczech. Dużo uwagi poświęcono także zróżnicowaniu regionalnemu - przedstawieni zostali przykładowo Polacy z Zagłębia Rury czy Berlina, gdzie stanowią oni teraz największą grupę obywateli UE, a także Polacy z Monachium i ich historia powrotów z emigracji. W pracach uwzględniona została również kwestia Polaków w Niemczech jako kwestia polskiej polityki.

Dodatkowe informacje dot. publikacji można znaleźć na stronie http://www.fibre-verlag.de/dpgb-11.htm

Pobierz informacje o publikacji:

Czytany 12695 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 14 czerwca 2012 05:19